1

درباره ما

گز سوغات چهار محال و بختیاری بلداجی و یکی از تنقلات شیرین معروف و سنتی ایران است . در مناطق مرکزی ایران (بخصوص استان‌های اصفهان، چهار محال و بختیاری، یزد ، کرمان و فارس پخت می‌شود). مواد لازم برای تهیه گز از شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب استفاده می‌شود. البته برخی تولیدکنندگان گز از نوعی ماده به نام بادکا که از سیب زمینی تولید می شود نیز استفاده می کنند که این ماده ارزش غذایی آن را پایین می آورد.

گزاصفهان و گز چهار محال و بختیاری که در بلداجی از توابع بروجن تولید می شوند مرغوب‌ترین نوع گز هستند.

نوع اصیل این شیرینی که هنوز هم بصورت سفارشی ساخته می‌شود دارای درصد کمی از عصاره گرانبهای گزانگبین است. ارزش گزانگبین دار معمولاً ۴ تا ۵ برابر ارزش شیرینی گز معمولی است.

اما آنچه به گز شیرین بلداجی هویت داده، عصاره و شهدی شگفت‌انگیز به نام انگبین یا گز انگبین است که از درختچه‌هایی به همین نام یعنی گز انگبین در نواحی خوانسار و برخی نواحی چهارمحال و بختیاری به‌دست می‌آید. عامل تولیدکننده گز انگبین حشره کوچکی است تقریبا به اندازه پشه که روی ساقه یا برگ‌های درخت گز انگبین خانه می‌سازد. سپس از شیره پرورده این گیاه تغذیه کرده و شهد تولید می‌کند. این عمل، یعنی تولید قند طبیعی توسط این حشره که شاید عملی همانند تولید عسل در زنبور عسل است، چندان شناخته شده نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. سرانجام از اواخر شهریورماه و زمانی که نسیم‌های خنک پاییزی وزان می‌شود، دانه‌های براق و زرد رنگی همانند ارزن از درختچه‌های گز انگبین به‌دست می‌آید که به آن عصاره گز انگبین می‌گویند.

شیرینی ای که در نواحی اصفهان و بلداجی به نام گز ساخته می‌شود نیز نام خود را از شهد ترشح یافته از پسیل گز که اختصاصاً برروی این درختچه جایگیر می‌شود گرفته‌است. ارزش گز انگبین در این است که یکی از معدود قندهای فروکتوز به تنهایی در طبیعت می‌باشد.

 

گز بلداجی اصلی

 

آقای احمد طهماسبی متولد 1332 در بلداجی از توابع استان چهارمحال و بختیاری می باشند. وی در سال سال 1345 خورشیدی جهت یادگیری حرفه گز سازی راهی اصفهان شدند . پس از سالها تلاش و کوشش در سال 1353 خورشیدی با بازگشت به زادگاهشان اقدام به تاسیس شرکت گز بلداجی اصلی نمودند. 

از همان ابتدا سعی بر این بود که کیفیت سرلوحه کار مجموعه گز بلداجی اصلی باشد. این مجموعه اولین کارخانه تولیدی گز در کشور می باشد که از فن آوری بخار جهت تولید گز استفاده می کند. همچنین این مجموعه مجهز به آزمایشگاه  مجهز جهت کنترل کیفیت  و سلامت تمامی محصولات خود می باشد. از افتخارات این مجموعه میتوان به اخذ جایزه تولید کننده نمونه استان چهارمحال و بختیاری در سال 1389 اشاره نمود.این مجموعه هم اکنون با دارا بودن 50 پرسنل به صورت مستقیم و 20 پرسنل به طور غیر مستقیم مشغول فعالی و خدمت رسانی می باشد. تعداد محصولات تولیدی در حدود 20 محصول  از انواع گز در طعم ها و درصد های متفاوت می باشد.

شماره پروانه بهره برداری از اداره صنایع : 21/7393

شماره پروانه بهداشتی ساخت: 25/10615

شماره ثبت :141309